/Files/images/k_elektromonterv/новый коллаж.jpg

Що таке професія?

Люди характеризуються великою кількістю соціальних ознак. Вони належать до різних соціальних груп, категорій населення, займаючи таким чином різне становище в економічній, політичній і культурній структурі суспільства. Так, людина може бути учнем, працюючим, безробітним, пенсіонером, інвалідом, керівником, підлеглим, підприємцем, злочинцем, слідчим, вчителем, будівельником, батьком, чоловіком і т.п. Класова, етнічна, релігійна, сімейна, професійна приналежність - це найбільш важливі соціальні характеристики будь-якої людини.

За професійною ознакою люди поділяються на великі групи або категорії людей, які займаються однаковим видом трудової діяльності. Отже, обрати собі професію - значить не тільки обрати собі майбутню роботу, але і бути прийнятим до певної групи людей, прийняти її етичні норми, правила, принципи, цінності, спосіб життя.

Професія - це соціальна характеристика людини, яка вказує на її приналежність до певної категорії людей, які займаються однаковим видом трудової діяльності.

Як з’явилися професії?

Термін «професія» походить від латинського кореня, що означає: говорити публічно, оголошувати, заявляти. Звідси, до речі, і слово «професор».

Дуже давно, у первісних людей, коли ще не існувало поділу праці, не було і різних професій. Кожна людина змушена була усім займатися сама. Втім, деякий поділ праці все-таки був - між чоловіками і жінками. Чоловіки, як правило, полювали на тварин, будували житло, робили зброю, знаряддя, човни. Жінки - збирали їстівні рослини, готували їжу, робили одяг, ростили дітей.

Потім, з розвитком суспільства, стали виникати розгалужені економічні та соціальні відносини між людьми і з’явилася спеціалізація людей за видами праці. Одні люди ставали мисливцями, інші - рибалками, треті - хліборобами, четверті - будівельниками, п’яті - ткачами, шості - гончарями, сьомі - ковалями, восьмі - знахарями, чаклунами, шаманами, жерцями. Вони обмінювалися один з одним продуктами своєї праці. Накопичені в кожній групі людей знання і навички передавалися з покоління в покоління. З’явився поділ праці, виникли професії.

Що означає професійна трудова діяльність людини?

Не всяка людська праця може вважатися професійною. Наприклад, догляд за власними дітьми не є професійною діяльністю, хоча його й можна назвати працею. А ось догляд за дітьми в дитячому саду, який здійснює няня, є в повному сенсі цього слова професійним.

Трудова діяльність людини є професійною, якщо виконуються принаймні дві умови. По-перше, професія характеризується наявністю певного рівня кваліфікації, майстерності, вміння, професійної підготовки, спеціально отриманих знань і навичок, які часто підтверджуються спеціальними документами про професійну освіту: дипломами, свідоцтвами, атестатами, сертифікатами.

По-друге, професія є свого роду товаром, який людина може продавати на ринку праці. Причому, товаром, який користується попитом, за який інші люди готові платити. Тобто професійна діяльність може служити джерелом доходів людини.

Чим професіонал відрізняється від любителя, дилетанта, аматора?

Професіонал - це кваліфікована людина, яка продає результати своєї праці. На відміну від професіонала, дилетант - це людина, у якої відсутній необхідний стандартний рівень професійної кваліфікації. Тим не менш, деякі дилетанти намагаються заробляти гроші, користуючись недостатньою компетентністю інших людей, навмисно або ненавмисно вводячи їх в оману щодо якості своєї праці.

Аматор - це людина, що займається яким-небудь видом трудової діяльності не заради заробітку, а для власного задоволення. Це не заважає деяким любителям досягати рівня професійної компетентності та якості діяльності, який не поступається рівню багатьох професіоналів. Наприклад, захоплення складанням гороскопів можна вважати просто хобі. Але коли людина має диплом астролога і складає гороскопи для клієнтів, це вже можна назвати професією. Або якщо людина займається спортом заради свого задоволення, то ми вважаємо його просто любителем, а якщо він заробляє цим собі на життя - то він професійний спортсмен.